Twórca Kyokushin
Sosai Masutatsu Oyamaurodził się 27.VII.1923 w południowej Korei. Jego imię brzmiało najpierw Young-Li, ale gdy wyemigrował do Japonii, zmienił imię na japońskie, wybrał imię "Oyama", co oznacza Wielka Góra.Miał wtedy 15 lat, rozpoczął naukę w Szkole Lotniczej (Yamanashi Airways School) w Tokio. Niestety musiał porzucić marzenia o pilotowaniu myśliwca i podjąć pracę. Kontynuował jednak naukę sztuk walki. W wieku 17 lat Mas. Oyama zdobył 2 dan w judo kokodan. Trenował kempo a także Okinawa Karate u najwybitniejszego mistrza w tamtych czasach, Gichina Funakoshi, założyciela szkoły Shotokan. W wieku 20 lat osiągnął czwarty dan. Po klęsce Japonii Oyama przeżył kryzys. Wydobył się z niego dzięki So Nei Chu, koreańskiemu mistrzowi Goju-ryu Karate. Ten wielki nauczyciel sławny ze swej siły i duchowości wywarł wielki wpływ na młodego Mas. Oyamę. Nauczył go nierozdzielności budo i duchowych podstaw buddyzmu. W 1952 roku Masutatsu Oyama wyjechał do Stanów Zjednoczonych (jeszcze jako uprawiający styl GOJU-RYU), gdzie spopularyzował swoje karate poprzez pokazy tameshiwari (rozbijanie różnych przedmiotów) i konfrontacje z przedstawicielami innych systemów walki.Na ok. 200 pokazach prezentował nieprawdopodobną wprost siłę, co budziło zachwyt wielotysięcznej widowni. Przyjmował wyzwania każdego, kto chciał z nim walczyć, bez względu na rodzaj walki i styl. Walczył więc z bokserami, zapaśnikami, przedstawicielami judo, kung-fu, boksu tajskiego i innymi. Oyama nie znalazł przeciwnika, który byłby w stanie go pokonać. Dlatego szukał granicy swoich możliwości w pojedynkach ze zwierzętami. W latach 1953-54 brał więc udział w pokazach walki z bykami, utrącając im rogi lub rozbijając je ciosem ręki. To wtedy właśnie jedna z najbardziej prestiżowych gazet "New York Times" nazwała go "Boską Ręką". W pojedynkach tych Oyama starał się pokazać ogromną moc swojego karate, która polegała nie tyle na sile fizycznej, ile na potędze ludzkiego ducha. Masutatsu nie był pozbawiony uczuć humanitarnych wobec zwierząt. Japończycy mają wszak odmienny stosunek do przyrody niż ludzie kultury Zachodu. Na walkę z tygrysem do której się przygotowywał nie pozwolono mu.
|
|
|
Masutatsu Oyama pisał tuż przed śmiercią:
"Nakreśliłem drogę rozwoju międzynarodowego Budo Karate, które jest dostępne dla każdego człowieka na świecie - uważam, że Kyokushin Karate może być nośnikiem mądrości i tradycji płynących z orientalnej kultury, która przecież tak silnie związana jest ze współczesnym światem. Nawet, kiedy umrę, mam nadzieję, że Kyokushin nadal będzie rozwijało się tak długo, jak będzie istniał rodzaj ludzki. Uważam, że Karate jest najmocniejszą sztuką walki na ziemi, a Kyokushin najmocniejszą ze wszystkich. Uczy ono bowiem przyjmować wyzwania, stawiać im czoło w poczuciu ducha walki."
W roku 1997 trzy lata po śmierci sosai Oyamy na górze Mitsumine został odsłonięty obelisk ku czci "Ostatniego Samuraja." Lewa jego część to ogromny kamień z czarnego granitu z umieszczonym na porcelanie zdjęciem sosai. Tuż obok mieści się druga bryła w kształcie kuli, w której wyryto napis "Pokój na świecie". Trzeci obelisk, składający się z dwóch kolumn z czerwonobrązową płytą, na której widnieje imię i nazwisko. Obelisk ten ma przypominać każdemu przychodniowi, że aby żyć, trzeba walczyć.
Myśli i motta sosai Oyamy.
"Chociaż ważne jest, aby studiować i ćwiczyć doskonałość techniczną, to dla człowieka, który naprawdę chce odnaleźć drogę budo ważne jest poświęcenie całego swojego życia treningowi, nie skupianie się na samych umiejętnościach i sile, lecz na aspektach umysłowych."
"Ludzkie życie nabiera blasku i siły tylko wtedy, kiedy się je poleruje i utwardza"
"Czytanie wartościowych książek pomaga tworzyć wartościowe idee, rozwijać właściwe dążenia i kultywować przyjaźnie."
"Ten, kto uczynił Drogę swym codziennym życiem nosi głowę nisko, lecz spogląda wysoko. Jest skromnym i ma dobre serce, miarowym tempem podąża ku doskonałości."
"Dążenia muszą być czyste i wolne od egoizmu. Pochodząc z głębi duszy są duchowymi żądaniami przejmującymi wskroś całe ludzkie życie pozwalającymi człowiekowi umrzeć w ich imię. Człowiek bez dążeń jest jak statek bez steru, jak koń bez uzdy. Dążenia nadają porządek życiu."
"O ile to tylko możliwe wszystko, czego chcę, to założyć moje gi i nauczać karate."
"Jeśli ktoś zapytałby mnie czemu człowiek powinien poświęcić większość swojego życia, odpowiedziałbym: treningowi. Trenuj więcej niż śpisz."
"Karate jest najbardziej zenistyczną ze sztuk walki. Ono odrzuciło miecz. Oznacza to, że karate wykracza poza standardowe myślenie typu wygrać czy przegrać stając się sposobem pojmowania świata i życiem dla dobra innych ludzi w zgodzie z drogą Niebios. Dlatego jego znaczenie sięga najgłębszych poziomów ludzkiego myślenia."
"Codziennie trzeba starać się wykraczać poza swoje możliwości."
"Za każdym triumfem kryją się nowe wyzwania."
"Do samej śmierci nie chcę rozstawać się z moim gi, nigdy nie chce przestawać trenować."
"Najszybszym sposobem wzbudzenia w sobie odwagi jest podążać wybraną drogą i poświęcić swoje życie w imię sprawiedliwości."
"Jeśli jesteś pewien własnych słów, dążeń, myśli i działań i starasz się z całych sił, nie będziesz musiał żałować tego co robisz. Obawa i niepewność są udziałem tych, którzy, skąpiąc wysiłków, mają nadziej, że osiągną dokładnie to, czego chcą."
"Ludzie zdolni są znieść najgorsze poniżenia, ale są też zdolni do nieograniczonego rozwoju i najwyższych osiągnięć. Sukces zależy od wytyczonych celów i wysiłków czynionych dla ich zdobycia."
"Zawsze pamiętaj, że prawdziwe znaczenie budo wyraża się, kiedy miękkość zwycięża twardość, małe pokonuje wielkie."
"Najcenniejsze jest życie zgodne z osobistym poczuciem sprawiedliwości i chęcią dostrzegania jej wkoło."
"Czy choćby najmniejsze osiągnięcie warte jest radości, jeżeli jego zdobyciu nie towarzyszyły ból i łzy."
"Zdałem sobie sprawę z tego, że wytrwałość i regularne postępy są jedynym sposobem na osiągnięcie celu w wybrany sposób."
"Poddanie się ciężkiemu i wymagającemu treningowi ma na celu raczej uwolnić silnego ducha, który byłby w stanie przezwyciężyć słabe "ja", niż jedynie rozwinąć siłę fizyczną"
"Każdy z nas ma w sobie trochę tchórzostwa. Każdy z nas boi się przegrać, boi zginąć. Jednak nie próbować nic z tym zrobić oznacza pozostać tchórzem do końca życia. Odwagę odnaleźć można tylko na polu konfliktów. A jedyną metodą na osiągnięcie zwycięstwa jest zaryzykować własne życie."
"W Kyokushin wierzymy w Drogę, która nie zna uprzedzeń."
"Moja Droga jest Drogą karate, Drogą ludzkości, która jest od zawsze związana z Drogą Niebios."
" Człowiek, który przestrzega dobrych obyczajów, człowiek, który jest uprzejmy to prawdziwy skarb. Mam nadzieję wytrenować i wypuścić spod swoich skrzydeł wielu takich ludzi."
"Bez względu na to, jak silny jest twój przeciwnik, sprawiedliwy zawsze wygra."
"Prawdziwa odwaga rodzi się tylko wtedy, kiedy towarzyszy jej sprawiedliwość."
"Uprzejmość powinna wyrażać się we wszystkich działaniach, słowach i dziedzinach życia.
"Jednak przez uprzejmość nie rozumiem surowej, chłodnej formalności. Uprzejmość w najprawdziwszym sensie tego słowa jest nieegoistyczną troską o dobro oraz fizyczny i psychiczny komfort innych ludzi."
"Organizacja karate Kyokushin jest naprawdę wyjątkowa. Jest niezmiernie ważne, abyśmy uczcili cechy, które czynią z naszego karate budo karate."
"Dla mnie spokój, jaki znajduje mnich Zen w siedzącej medytacji, jest równy spokojowi jaki jest moim udziałem, kiedy biorę udział w wyczerpującym treningu karate. Ociekający potem, całkowicie poświęcony temu, co robię na treningu wykraczam poza życie i śmierć."
"Karate jest budo. Jeśli usunie się budo z karate, pozostanie tylko sport, karate pokazowe, czy nawet karate jako część mody jednak z wcale nie tak modną ideą treningu."
"Nie mogłem pozwolić sobie na lekceważenie jakiejkolwiek istniejącej sztuki walki. Dlaczego? Taka ignorancja jest zniewagą dla kogoś, kto podąża drugą drogą sztuk walk."
"Przybywajcie wyzwania i próby, przybywajcie trudy życia ja jestem gotów."
"Chciwość i egoizm to cechy, które powodują, że ludzie zapominają o szacunku dla innych i łamią reguły ustalone dla dobra pokoju i przyjaźni."
"Jeśli nie pokonasz swej tendencji do poddawania się zbyt szybko, twoje życie będzie prowadzić do nikąd."
"Skoro karate istnieje po to, by kształtować ducha i trenować ciało, to musi być ono drogą moralności wykraczającą poza samą technikę..."
"W sztukach walki introspekcja rodzi mądrość. Postrzegaj kontemplację swoich działań jako możliwość rozwoju."
" Siła jest jedynie częścią, jedynie czubkiem góry lodowej nieskończonej głębi i majestatu karate."
"Studiowanie sztuk walki jest jak wspinanie się na skałę: musisz iść bez chwili spoczynku. Odpoczynek nie wchodzi w grę, ponieważ powoduje powrót do wspomnień o dawnych osiągnięciach. Ciągła wytrwałość poprawia technikę, ale choćby jeden dzień odpoczynku zaprzecza ten wysiłek. Należy się tego wystrzegać."