Iken
Twórca Taiki-ken,(japońskia odmiana chińskiego Yiquan) Ken'ichi Sawai (1903-1988) był przyjacielem Masutatsu Oyama i przekazywał swoją wiedzę ćwiczącym karate kyokushin. Mas. Oyama zaadoptował wiele elementów Taiki-ken jako formy do wzmocnienia punktu hara / tanden/ i praktycznego wykorzystania energii 'ki' w treningu i realnej walce. Podobnie jak w karate podstawą jest kihon , tak w Taiki-ken podstawą są ćwiczenia Tanto /masatsu ho/ i Hai /mo ca bu/,które są symbolem tej sztuki.Uczył się Yiquan u najsłynniejszego mistrza chińskich sztuk walki Wang Xiangzhai (1885-1963), który przydzielił mu osobistego nauczyciela Yao Zongxuna (1917-1985) który był wytypowany na następce Wanga.Sawai nazwał swoją wersję yiquan Taiki-ken pięść wielkiego Ki. W roku 1976 została wydana książka przez jednego z uczniów Sawai-Yoshimchi Sato Taiki-ken-chińska sztuka realnej walki a następnie "Kensei" (Mędrzec Pięści) poświęconej Sawai
Iken (YQUAN)jest to odmiana KUNG-FU. Jest sztuką walki której metody treningowe można wykorzystać zwiększając efektywność treningu. Iken był i jest wykorzystywany w japońskich dojo Kyokushin Karate. Nie koncentruje się on na rozbudowanym systemie technik, ani na treningu fizycznym. Skupia się na treningu mentalnym nad jednością umysłu ciała. Nie chodzi tu o żaden mistycyzm lecz o efektywność treningu. Pracuje on nad użyciem ciała w efektywny sposób(czuciem siły i czuciem ciała) Podstawą są ćwiczenia w miejscu ritsu-zen(chińskie zhan zhuang).Są to pierwsze kroki nad koordynacją umysłu i ciała określane jako (szukanie siły w relaksie i ruchu w bezruchu).Następnie przechodzi się do ćwiczeń w ruchu (powolnym) jak w tai chi a później do dynamicznych ćwiczeń. Są to ćwiczenia siły dynamicznej i eksplozyjnej (hatsuriki). Następny rodzaj ćwiczeń to już z partnerem uczące wyczucia partnera (przeciwnika) szukania luk w jego obronie.
Mistrzowie świata w karate Kyokushin w dużej mierze swoje sukcesy przypisują ćwiczeniom Iken. Dwóch pierwszych ludzi na pierwszych mistrzostwach świata bezpośrednio pobierało nauki u Ken'ichi Sawai, Sato i Ryoama.
Shihan Bogdan Jeremicz 5 Dan będąc w Japonii i ćwicząc w wielu dojo miał okazje zaobserwować jaką wagę przywiązuje się do ćwiczeń Taiki- ken. Stwierdzając, ze to nic nowego w japońskim Kyokushin. Nowość natomiast w polskim.
Kenichi Sawai (1903-1988)
Taikiken history
sawai kenichi Soski
Taikiken applications
Budo Masters: Taikiken Shimada