SEMINARIUM INSTRUKTORSKIE W SPALE 27-29.09.2013

Dodano 12 października 2013

W dniach 27-29.09.2013 roku odbyło się kolejne seminarium instruktorskie zorganizowane przez PFKK. Tym razem miejscem spotkania była Spała. Treningi prowadzone były przez shihan B. Jeremicza (5 dan), A. Wilento (4 dan) – treningi dla kadry PFKK, A. Poczwardowskiego (3 dan), D. Jasiakiewicza (4 dan, J. Rogalę (1 dan) – treningi K-1.

Shihan omówił zasady prowadzenia treningu siłowego, a także kwestie wpływu na organizm takiego treningu. Istotne jest, by starać się ograniczać trening ilościowy na rzecz treningu intensywności, w ten sposób można osiągnąć lepsze rezultaty w krótszym czasie. Jednym ze sposobów może być połączenie treningu tlenowego i beztlenowego z jednoczesnym stopniowaniem i zwiększaniem jego intensywności. Prezentował zasady jak prawidłowo budować trening siłowy, m. in. poprzez stosowanie ćwiczeń złożonych, łączonych, które angażują wszystkie grupy mięśniowe i stawy. Przykładem ćwiczeń na budowanie siły, jakie zaprezentował shihan są ćwiczenia ze sztangą. Przećwiczone zostały poszczególne etapy związane z podnoszeniem sztangi. Shihan dużo czasu poświęcił tematowi diety, odpowiedniego zbilansowania posiłków, regeneracji po wysiłku fizycznym, metodom jak przeciwdziałać zakwaszeniu organizmu, jak podnieść i zwiększyć wydolność. Zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu pomaga w zwiększeniu wydolności organizmu.

J. Rogala zaprezentował ćwiczenia na poprawę szybkości i czas reakcji, oraz przemieszczania się ciała. Poprzez odpowiednie zestawy ćwiczeń możliwe jest to do zrealizowania. Przećwiczone zostały różne kombinacje pomagające w budowaniu tej zdolności.

A. Poczwardowski kontynuował temat budowania siły, z tym że swoją uwagę skupił na najmłodszych karatekach. U dzieci możliwe jest budowanie siły poprzez urozmaicenie treningu odpowiednimi zabawami.

W tegorocznym seminarium instruktorskim udział wzięli Andrzej Wolski, Barbara Niedbała, Elżbieta Wolak, Anna Wiech.

 

OSU