OBÓZ LETNI Z NICHOLASEM PETTASEM W TUCHOLI 30.07-04.08.2013

Dodano 6 sierpnia 2013

W dniach 30.07-04.08.2013 w Tucholi odbył się X jubileuszowy obóz letni karate kyokushin zorganizowany przez Polską Federację Karate Kyokushin. Z tej okazji został zaproszony gość specjalny, którym był Nicholas Pettas. Zajęcia prowadzone były przez sensei Nicholasa Pettasa (3 dan), shihana Bogdana Jeremicza (5 dan), sensei Artura Wilento (4 dan), sensei Andrzeja Poczwardowskiego (3 dan), Jarosława Rogalę (1 dan). Mielecki Klub SAIHA reprezentowało 3 osoby: Andrzej Wolski, Barbara Niedbała i Elżbieta Wolak.

Sensei Nicholas Pettas szczególnie dużo uwagi poświęcił sile, nauczał jak budować własną siłę i zwiększać wytrzymałość. Twierdzi, iż siła wynika z wytrzymałości, dlatego bardzo istotne jest budowanie wytrzymałości. Przedstawiał szereg pojedynczych ćwiczeń i kombinacji różnych ćwiczeń, które w tym pomogą. Jednym ze sposobów na budowanie siły i wytrzymałości są ćwiczenia tzw. TABATA, czyli wykonywanie w krótkim czasie intensywnych ćwiczeń. Tabatę można skrótowo zapisać: 20 s pracy – 10 s odpoczynku – 8 powtórzeń – czas pracy 4 minuty. Sensei Pettas pokazywał jak prawidłowo wykonywać poszczególne ćwiczenia, jak zachować właściwą postawę i tłumaczył dlaczego jest ona tak ważna. Do ćwiczeń tabaty można wykorzystywać proste ćwiczenia, np. przysiady, podskoki, pompki z tym, że liczy się zachowanie zasady bardzo intensywnej pracy przez 4 minuty. Innym sposobem, które doskonalą wytrzymałość są BURPEES, czyli ćwiczenie na szybki trening angażujące wszystkie partie mięśni i poprawiające kondycję. Sensei Nicholas prezentował elementy cross-fit, czyli wykonywanie naprzemiennie różnych zestawów ćwiczeń, które jak twierdzi są doskonałe także dla karateków i przygotowujących się do zawodów. Czas wykonywania tych ćwiczeń jest zbliżony do czasu realnej walki, więc pozwalają na przygotowanie zawodnika pod zawody i tym samym poprawiają jego kondycję fizyczną. Programy ćwiczeń proponowane przez sensei Pettasa były dużym wyzwaniem, w którym uczestnicy musieli wykazać siłę woli i konsekwencję. Sensei prowadził treningi poświęcone karate i K-1. Dużo uwagi zwracał na to, żeby być uczciwym wobec siebie przy wykonywaniu ćwiczeń, by starać się wykonywać ćwiczenia dokładnie i sumiennie.  Prezentował poruszanie się w pozycjach, z kombinacjami bloków i uderzeń. Zwracał uwagę, jak ważna jest praca bioder, która pomaga w przemieszczaniu środka ciężkości.

Podczas jednego ze spotkań sensei Nicholas przybliżył nam historie swoich startów w walkach K-1. Opowiadał o przygotowaniach do walk, o tym jak wyglądały jego treningi, o tym jak solidnie i uczciwie pracował nad dobrą formą fizyczną, jak walczył ze stresem. Ważne jest, aby wykluczyć lęk w sobie. Jeden z treningów obrazował prawdziwy trening jaki odbywa się w japońskim dojo.

Treningi z shihan Jeremiczem poświęcone były kata, ćwiczyliśmy w grupach wg stopnia zaawansowania. Shihan zwracał uwagę na zachowanie i doskonalenia prawidłowej pozycji. Na jednym z treningów omówił zasady pracy na szybkość i wytrzymałość. Zaproponował program ćwiczeń, który opiera się na siedmiosekundowej pracy dopełnionej odpoczynkiem do pełnej minuty i wykonywaniu po 20 takich serii.

Sensei Artur Wilento prowadził treningi w grupach z podziałem na stopnie kyu i dan. Dużo uwagi poświęcił zagadnieniom kihon, ido-geiko i kata. Prezentował różne kombinacje technik ręcznych i nożnych.

Sensei Andrzej Poczwardowski na swoich treningach przedstawiał ćwiczenia rozluźniające, które pomocne są w zachowaniu środka ciężkości. Nauczał jak balansować ciałem, by utrzymać środek ciężkości przy zmianie pozycji, przy poruszaniu się w różnych kierunkach.

Podczas tegorocznego obozu po raz pierwszy sformowano grupę uczestników zainteresowanych K-1. Spośród przybyłych utworzyła się dość liczna grupa, dla której treningi prowadził Jarosław Rogala. Shihan życzył, by treningi dla takiej grupy stały się tradycją obozów w Tucholi.

Uwieńczeniem zmagań podczas pobytu w Tucholi był egzamin na stopnie kyu i dan. Został on podzielony na części:

  • kihon, ido-geiko, kata,
  • kumite,
  • test tameshi-wari dla zdających na stopnie dan,
  • test teoretyczny dla zdających na 1 i 2 kyu oraz stopnie dan.

W ostatnim dniu obozu miało miejsce ogłoszenie wyników odbytego egzaminu. Reprezentanci MKKS SAIHA pomyślnie zaliczyli egzamin i tym samym uzyskali:

  • Andrzej Wolski – Sandan,
  • Barbara Niedbała – 2 kyu,
  • Elżbieta Wolak – 3 kyu.

Tegoroczny obóz w Tucholi był wyjątkowy ze względu na przypadającą rocznicę 10-lecia istnienia PFKK. Z tej okazji odbyła się mała uroczystość. Shihan złożył podziękowania trenerom i osobom, które zasłużyły się dla organizacji i wnieśli swój wkład w jej istnienie. Wręczył im pamiątkowe tabliczki z wyrazami wdzięczności.

Takie obozy, jak ten w Tucholi, są niecodziennym wydarzeniem, które pomagają realizować się w tym co robimy z pasją.

OSU