I Mistrzostwa świata Kyokushin-kan Karate - Moskwa

Dodano 11 września 2005

W Moskwie od 10-11 września 2005r. w hali sportowej kompleksu sportowego \'Łużniki\'.odbyły się I Mistrzostwa świata Kyokushin-kan Karate-do zorganizowane przez Międzynarodową Organizację Kyokushin-kan International, Fundację Shyogakukai oraz Rosyjską Federację Kyokushin-kan Karate-do. Na czele komitetu organizacyjnego stanął Hatsuo Royama 9Dan Prezydent światowej Organizacji. Wśród gości zaproszonych obecni byli \'Big\' Jack Sandulescu, Hennie Bosman, J. Blumming, legendarni rosyjscy karatecy A. Taniuszkin i A. Szturmin, pełnomocnik prezydenta Rosji G. Poltawczenko, minister kultury i sportu W. Fietisow, słynny bokser Mike Tayson i Kostya Tszyu oraz sponsorzy. Mistrzostwa rozegrane zostały w systemie knock-down w trzech kategoriach wagowych mężczyzn oraz w konkurencji kata kobiet i mężczyzn. W turnieju wzięli udział zawodnicy z 37 państw świata w tym również z Polski. Zawodnicy i zaproszeni goście mieszkali w hotelu \'Salut\' - gdzie również odbyła się tradycyjna Sayonara (pożegnanie) na zakończenie Mistrzostw.


W eliminacjach walki rozgrywane były na dwóch matach. W finałowym dniu odbyło się otwarcie oraz pokazy: najmłodszych ćwiczących karate, pokaz technik i przepisów sportowych, pokaz tameshi wari łamania bloków lodowych w wykonaniu sensei Prochorowa, pokaz kata i walki kijami-bo oraz tameshiwari w wykonaniu shihan Okazaki.

Nasza reprezentacja wystąpiła w siedmioosobowym składzie.
W kategorii do 70kg walczyli: Sławomir Kłosiński,
W kategorii do 80kg walczył Andrzej Poczwardowski
W kategorii powyżej 80kg walczyło czterech zawodników:
Adam Derdzikowski
Mariusz Rudziński
Mirosław Pawlicki
Maciej Kowalczyk

Występ naszej reprezentacji mimo braku medali należy zaliczyć do udanych. Dla prawie wszystkich zawodników była to pierwsza tak duża i znacząca impreza sportowa. Nasza reprezentacja zebrała wiele pochwał a poszczególni zawodnicy osobiście zostali wysoko ocenieni przez mistrzów karate będących na zawodach.

W mistrzostwach zarówno walki eliminacyjne jak i finałowe oceniali również nasi sędziowie zaproszeni przez organizatorów. Sensei Jan Bierowiec sędziował pojedynki półfinałowe a Artur Wilento walki finałowe. Praca ich również została wysoko oceniona przez sędziów i organizatorów.